What will be the height of the image when an object of 2 mm is placed at a distance 20 cm in front of the axis of a convex mirror of radius of curvature 40 cm?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
20 mm
b
10 mm
c
6 mm
d
1 mm
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
1u+1v=1f or 1−20+1v=120 or v=10 cmm=-vu=h2h1 or -10-20=h2+2mm or h2=1 mm
What will be the height of the image when an object of 2 mm is placed at a distance 20 cm in front of the axis of a convex mirror of radius of curvature 40 cm?