What will be the length (in cm) of mercury column in a barometer tube, when the atmospheric pressure is 75 cm of mercury and the tube is inclined at an angle of 600 to the vertical?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 150.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let l be length of the mercury column in the barometer tube. As the barometer tube is inclined at an angle of 60o to the vertical, effective height (vertical) of the mercury column = l cos 60o. Since atmospheric pressure is 75 cm of mercury column, /cos 600=75 or l=75cos60∘=751/2=150cm
What will be the length (in cm) of mercury column in a barometer tube, when the atmospheric pressure is 75 cm of mercury and the tube is inclined at an angle of 600 to the vertical?