What will be the minimum number of capacitors having rating 8μF and 250 V that will be required to make a composite capacitor having rating 16 μF and 1000 V?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
8
b
32
c
16
d
24
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Minimum number of capacitors in each row =1000250=4Therefore, 4 capacitors connected n series.If there are m such rows, then total capacity=m×2=6 ∴ m= 16/2 = 8∴ minimum number of capacitors=4×8=32