What will be the nature of water from a circular tap, when its flow rate increased from 0.18 L/min to 0.48 L/min ? The radius of the tap and viscosity of water are 0.5 cm and 10-3 Pa-s, respectively. (Density of water :103 kg/m3)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
Remains steady flow
b
Remains turbulent flow
c
Unsteady to steady flow
d
Steady flow to unsteady flow
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Speed , V=QAV1=0.18×10−3π(0.5×10−2)2×60=0.03819 m/s V2=0.48×10−3π(0.5×10−2)2×60=0.1019 m/s Reynolds number Re=ρVDη For Q1 , Re=103×0.03819×10-210-3=381.9<1000 (steady flow) For Q2 , Re=103×0.1019×10-210-3=1019>1000 (unsteady flow)
What will be the nature of water from a circular tap, when its flow rate increased from 0.18 L/min to 0.48 L/min ? The radius of the tap and viscosity of water are 0.5 cm and 10-3 Pa-s, respectively. (Density of water :103 kg/m3)