What will be the speed of an electron if it's de Broglie wavelength is equal to 10−3 times the wavelength of a photon of frequency 6×1014Hz? (Speed of light 3×108m/s; Planck's constant =6.63×10−34J.s; Mass of electron =9.1×10−31kg
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.7×106m/s
b
1.45×106m/s
c
1.8×106m/s
d
1.1×106m/s
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
For photon v=cλλp=Cv=3×1086×1014=12×10−6mFor electronλe=10−3×λp=10−92mλ=hp,p=mvV=hλm=6.63×10−3412×10−9×9.1×10−31=1.45×106