What would be the energy required to dissociate completely 1 gram of Ca-40 into its constituent particles?Mass of proton = 1.007277amuMass of neutron — 1.00866 amuMass of Ca-40 = 39.97545amu (Take one amu = 931 MeV)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
4.813 x 1024 MeV
b
4.813 x 1024 eV
c
4.813 x 1023 MeV
d
None of these
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Mass defect∆m=20(1.007277+1.00866)-39.97545 =40.31874-39.97545 =0.34329 amu∴Binding energy =0.34329 x 931 = 319.6 MeVWhen one atom of Ca-40 completely dissociates, the energy to be supplied =319.6 MeV.Number of atoms in 1 g of Ca-40 = 6.023 x 102340 =1.506 x 1022The emergy required for the dissociation of 1 g of Ca-40=319.6 x 1.506 x 1022 =4.813 x 1024 MeV