What would be the value of acceleration due to gravity at a point 5 km below the earth's surface? (Take, RE = 6400 km, gE = 9.8 ms-2) [UK PMT 2015]
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
9.6 ms-2
b
9.79ms-2
c
9.89 ms-2
d
10 ms-2
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The value of g at a depth d from the earth's surface,g=gE1-dREwhere, gE is acceleration due to gravity at the earth's surface and RE is the radius of earth.⇒ g=9.81-56400=9.863956400=9.79 ms-2