A wheel having moment of inertia of 2 kg-m2 about its vertical axis, rotates at the rate of 60 rpm about this axis. The torque which can stop the wheel's rotation in one minute would be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2π15N−m
b
π12N−m
c
π15N−m
d
π18N−m
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Given that I=2kg−m2,ω0=(60/60)×2πrad/sec ω=0 and t=60sec Now, torque λ=Iα=Iω0−ωt∴ λ=22π−060=π15N−m
A wheel having moment of inertia of 2 kg-m2 about its vertical axis, rotates at the rate of 60 rpm about this axis. The torque which can stop the wheel's rotation in one minute would be