A wheel having moment of inertia 2 kg-m2 about its vertical axis, rotates at the rate of 60 rpm about an axis. The torque which can stop the wheel's rotation in the minute would be :
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
π12N−m
b
π15N−m
c
π18N−m
d
2π15N−m
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
From τ=Iα and ω=ω0+αt where ω0=60×2π60=2πrad/sWe have τ=Iω0t=22π60=π15N−m