A wheel of mass 5 kg and radius 0.40 m is rolling on a road without sliding with angular velocity of 10 rad s-1. The moment of inertia of the wheel about the axis of rotation is 0.65 kg m2. The percentage of kinetic energy of rotation in the total kinetic energy of the wheel is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
22.4 %
b
11.2 %
c
88.8 %
d
44.8%
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Here, m = 5 kg, I = 0.65 kg m2 ω = 10 rad s-1, R = 0.40 mLinear velocity v = Rω = 0.40× 10 = 4 ms-1Translatiional KE = 12mv2 = 12×5×16 = 40 JRotational KE = 12Iω2 = 12×0.65×100 = 32.5 JTotal KE = Translational KE + Rotational KE = 40+32.5 = 72.5 JPercentage of rotational KE = Rotational KETotal KE ×100 = 32.572.5×100 = 44.8%