A wheel with 20 metallic spokes each 1 m long is rotated with a speed of 120 rpm in a plane perpendicular to a magnetic field of 0.4 G. The induced emf between the axle and rim of the wheel will be (1 G = 10-4 T)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2.51 V
b
2.51 × 10-4V
c
2.51 × 10-5 V
d
4.0 × 10-5 V
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Considering one spoke (OP) as given in diagram.Induced emf across one spoke (OP),e=Bωl22e=12×0.4×10−4×2π×12060×(1)2e=2.51×10−4VAll spokes are parallel to each other, hence net emfeNet=e=2.51×10−4V