When an alternating source of emf 24 volt is connected to a circuit containing L-R or L-C or L-C-R, current measured by an a.c. ammeter is 0.4 A. When a 24 volt d.c source is connected to the same circuit, current measured by a d.c. ammeter is 0.8 A. Then power consumed by the circuit when 24 volt alternating supply is used is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
4.8 W
b
3.6 W
c
14.6 W
d
2.4 W
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
When A.C source is used, z=240.4 Ω=60 ΩWhen D.C source is used, R=240.8 A=30 Ω∴Power factor cos ϕ=RZ=3060=12∴Power consumed =24 x 0.4 x 12 W=4.8 W