When a body of mass 25 kg is suspended from a sonometer wire, then it vibrates with frequency 200 Hz. If the volume of the body is 0'009 m3 and it is immersed in water, then the frequency of vibrating of the wire will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
160Hz
b
200Hz
c
240 Hz
d
260Hz
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
n∝T or n1/n2=T1/T2 Here T1=25kg and T2=25−0⋅009×103 ∴ 200n2=2525−0⋅009×103 or n2=160Hz