When a body is projected vertically up from ground, the ratio of its potential to kinetic energies at a height 'h' above the ground is 3 : 4. The height above ground at which the ratio of potential to kinetic energies becomes 4: 3 is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
43 h
b
34 h
c
37 h
d
74 h
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
PEKE=34=hH−h Hh=73----(1) PEKE=43=h1H−h1⇒Hh1=74-----(2)(1)/(2) we get h1h=43⇒h1=43h-