When a cell of emf 5 volt and internal resistance 1 Ω is short circuited by an external resistance of 5 Ω, the balancing length of a potentiometer wire is 80 cm. What will be the balancing length of the same potentiometer wire for a cell of emf 10 volt having internal resistance 2 Ω is short circuited by an external resistance of 10 Ω ?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
140 cm
b
120 cm
c
40 cm
d
160 cm
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Potential drop across the external resistance E.R(R+r)∝l l is the balancing length ∴l2l1=E2E1R2R1R1+r1R2+r2⇒l280=1051055+110+2⇒l2=2 × 80 cm=160 cm