When the centre of earth is at a distance of 1.5 x 1011 m from the centre of sun, the intensity of solar radiation reaching at the earth's surface is 1.26 kW/m2. There is a spherical cloud of cosmic dust, containing iron particles. The melting point for iron particles in the cloud is 2000 K. Find the distance of iron particles from the centre of sun at which the iron particles start melting (in x 109 m). (Assume sun and cloud as a black body,σ=5.6×10−8W/m2K4)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 2.81.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
d1 = Distance between sun and cloudd2 = distance between sun and earthPs = Power of sun =1.26×103×4π×d22Let the radius of particle is r so in equilibrium Pemission =Pabsorption ⇒ 4σT4=πr2×PS4πd12 4σT4=14πd12×1.26×103×4πd22⇒ d1=d22T21.26×1035.6×10−8⇒ d1=1.5×10112×4×106×15×104⇒ d1≃2.81×109m
When the centre of earth is at a distance of 1.5 x 1011 m from the centre of sun, the intensity of solar radiation reaching at the earth's surface is 1.26 kW/m2. There is a spherical cloud of cosmic dust, containing iron particles. The melting point for iron particles in the cloud is 2000 K. Find the distance of iron particles from the centre of sun at which the iron particles start melting (in x 109 m). (Assume sun and cloud as a black body,σ=5.6×10−8W/m2K4)