When an ideal battery of emf of 10 volt is connected across an inductor, rate of energy dissipated in it is 10 Watt. When a 10 volt 50 Hz alternating source is connected across the same inductor, power consumed by the inductor is 2.5 Watt. Then reactance of the inductor is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
20Ω
b
103Ω
c
52Ω
d
5Ω
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
102R=10⇒R=10Ω = Resistance of the inductor.When A.C. source is connected, power consumption =V2RZ2∴102×10Z2=2.5⇒Z2=400⇒XL2+102=400⇒XL=103Ω