When an ideal gas is taken from state a to b, along a path acb, 84 kJ of heat flows into the gas and the gas does 32 kJ of work. The following conclusions are drawn. Mark the one which is not correct.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
If the work done along the path adb is 10.5 kJ, the heat that will flow into the gas is 62.5 kJ.
b
When the gas is returned from b to a along the curved path, the work done on the gas is 21 kJ, and the system absorbs 73 kJ of heat.
c
lf Ua=0,Ud=42kJ, and the work done along the path adb is 10.5 kJ then the heat absorbed in the process ad is 52.5 kJ.
d
If Ua = 0, Ud = 42kJ, heat absorbed in the process db is 10 kJ.
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
For path acb: Q=ΔU+W⇒ 84=ΔU+32⇒ΔU=52kJ Hence ΔUacb=ΔUab=ΔUadb=52kJFor path adb:Q=ΔU+W=52+10.5=62.5kJSo option (a) is correct.For process ba, system will release the heat. So option (b)is wrong.For path ad: Wadb=Wad+Wdb⇒ 10.5=ΔWad+0⇒ Wad=10.5kJ Qad=ΔUad+Wad=(42−0)+10.5=52.5kJSo option (c) is correct. Qadb=52+10.5=62.5kJQdb=Qadb−Qad=62.5−52.5=10kJSo option (d) is correct.Hence answer of this question is (b).