When a 1.0 kg mass hangs attached to a spring of length 50 cm, the spring stretches by 2 cm. The mass is pulled down until the length of the spring becomes 60 cm. What is the amount of elastic energy stored in the spring (in J) in this condition, if g = 10 m/s2
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 2.5.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Force constant of a springk=Fx=mgx=1×102×10−2⇒k=500 N/mIncrement in the length = 60 – 50 = 10 cm U=12kx2=12500 (10×10−2)2=2.5 J
When a 1.0 kg mass hangs attached to a spring of length 50 cm, the spring stretches by 2 cm. The mass is pulled down until the length of the spring becomes 60 cm. What is the amount of elastic energy stored in the spring (in J) in this condition, if g = 10 m/s2