When a 4 kg mass is hung vertically on a light spring that obeys Hooke's law, the spring stretches by 2 cm. The work required to be done by an external agent in stretching this spring by 5 cm will be (g = 9.8 metre/sec2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
4.900 joule
b
2.450 joule
c
0.495 joule
d
0.245 joule
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
K = Fx = 402×10-2 = 0.2 N/mWork done = 12Kx2 = 12×(0.2)×(0.05)2 = 2.5 J