When light of 3000 A0 is incident on sodium chloride, the stopping potential is 1.85 volt and when light of 4000 A0 is incident, then the stopping potential becomes 0.82 volt. The threshold wavelength (in A0 ) for sodium is:h=6.6×10-34 J-sec.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 5451.54.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
V=1e{hcλ−ϕ} Put λ1=3×10−7 m, V1=1.85then, λ2=4×10−7 m, V2=0.82 in the above equation respectively ϕ=3.632×10−19 J=hcλ0⇒λ0=5451.54A0