When the load on a wire is slowly increased from 3 to 5 kg wt, the elongation increases from 0.61 to 1.02 mm. The work done during the extension of wire is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.16 J
b
0.016 J
c
1.6 J
d
16 J
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Work done =12 ×stretching force ×extension.Therefore, net work done in increasing the length from 0.61 mm to 1.02 mm isW2−W1=12×5×9.8×1.02×10−3−12×3×9.8×0.61×10−3=0.016J