When a long glass capillary tube of radius 0.015 cm is dipped in a liquid, the liquid rises to a height of 15 cm within it. If the contact angle between the liquid and glass to close to 0º, the surface tension of the liquid, in milliNewton m−1 , is ρliquid=900 kgm−3,g=10 ms−2 (Give answer in closest integer)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 0101.00.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Rise=h=2 Tcosθrρg⇒15×10-2=2×T×10.015×10-2×900×10 ⇒T=101.25mN/mthe value of surface tension is closest to 101.00