When a mass of 0.5 kg is suspended from the free end of spring it stretches the spring by 0.2 m. This mass is removed and 0.25 kg mass is attached to the same free end of the spring. If the mass is pulled down and released. What is it’s time period?(g=10ms-1)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.628 seconds
b
2.42 seconds
c
3.63 seconds
d
1.63 seonds
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
When 0.5 kg is suspended, extension of the spring is 0.2 m. Since in equilibrium mg=kxWhen 0.5 kg is suspended, extension of the spring is 0.2 m. in equilibrium mg=kx 0.5×10=k×0.2 spring constant =k=25 N/m Time period of spring block system when 0.25 kg mass is attached time period =T=2πmK substitute m, K values T=2π0.2525 T=2π252500 T=2×3.1410 T=0.628 seconds