When a mica plate of thickness 0.1 mm is introduced in one of the interfering beams, the central fringe is displaced by a distance equal to 10 fringes. If the wavelength of the light is 6000 A0 , the refractive index of the mica is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.06
b
1.6
c
2.4
d
1.2
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The given values are t=0.1 mm=0.1×10−3m n=10 λ=6000 A0= 6000×10−10m Refractive index μ=nλt+1 (∵n=(μ−1)tλ) =10×6×10−70.1×10−3+1=1.06 ∴μ=1.06