When a motorcycle moving with a uniform speed 11 m/s is at a distance 24 m from a car, the car starts from rest and moves with a uniform acceleration 2 m/s2 away from the motorcycle. If the car begins motion at t: 0, time at which the motorcycle will overtake the car is t = 0, after the car is overtaken by the motorcycle, it will again overtake the motorcycle at what time, from t = 0 ?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
8 sec
b
6 sec
c
3 sec
d
1.5 sec
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Now as distance covered by motor cycle = 24 + distance covered by carso, 11t= 24+122t2 = t = 3s and t =8s