When photon of energy 4.25 eV strike the surface of a metal A, the ejected photoelectrons have maximum kinetic energy TA eV and de-Broglie wavelength λA .The maximum kinetic energy of photoelectrons liberated from another metal B by photon of energy 4.70 eV is TB=TA-1.50 eV. If the de-Broglie wavelength of these photoelectrons is λB=2λA then
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
the work function of A is 3.40 eV
b
the work function of B is 6.75 eV
c
TA=2.00eV
d
TB=2.75eV
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Kmax=E−W0 ∴ TA=4.25−W0A TB=TA−1.5=4.70−W0B Equation (i) and (ii) gives W0B−W0A=1.95eV De Broglie wave length λ=h2mK⇒λ∝1K ⇒λBλA=KAKB⇒2=TATB−1.5⇒TA=2eV From equation (i) and (ii) WA=2.25eV and WB=4.20eV
When photon of energy 4.25 eV strike the surface of a metal A, the ejected photoelectrons have maximum kinetic energy TA eV and de-Broglie wavelength λA .The maximum kinetic energy of photoelectrons liberated from another metal B by photon of energy 4.70 eV is TB=TA-1.50 eV. If the de-Broglie wavelength of these photoelectrons is λB=2λA then