When photons of energy hv fall on an aluminium plate (of work function Eo), photoelectrons of maximum kinetic energy K are ejected. If the frequency of the radiation is doubled, the maximum kinetic energy of the ejected photoelectrons will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
K + Eo
b
2K
c
K
d
K + hν
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
According to Einstein,s photoelectric effect energy of photon : KE of photoelectron + word function of metal. That is, hc=12mv2+Eo or hc=Kmax+Eo . . . iNow, we have given, v'=2vTherefore, Kmax'=h2v−EoKmax'=2hv−Eo . . . iiFrom Eq.i and ii, we have Kmax'=2Kmax+Eo−Eo=2Kmax+Eo=Kmax+Kmax+Eo=Kmax+hc from Eq.iPutting Kmax=K⇒Kmax'=K+hv