When a plastic thin film of refractive index 1.45 is placed in the path of one of the interfering waves then the central fringe is displaced through width of 10 fringes. The thickness of the film will be, if the wavelength of light is 5850 A0 .
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
6.5×10−4 cm
b
7.5×10−4 m
c
13×10−4 cm
d
13×10−5 cm
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Refractive index μ=1.45 Number of fringes n=10 Wavelength λ=5850 A0=5850×10−10 m Thickness of film t=? t=nλμ−1 =10×5850×10−101.45−1 =585×10−80.45 =13×10−6m ∴t=13×10−4cm