When a pressure of 100 atm is applied on a spherical ball, then its volume reduces to 0.01%. The bulk modulus of the material of the rubber (in dyne cm2) is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
10×1012
b
100×1012
c
1×1012
d
20×1012
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
∵Bulk modulus of the material of the rubber, |B|=ΔPΔV/V=1000.01/100=106atm=1011Nm−2 =1012 dyne cm2