When a satellite is moving around the earth with velocity v, then to make the satellite escape, the minimum percentage increase in its velocity should be [BHU 2012]
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
100%
b
82.4%
c
41.4%
d
None of these
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The orbital velocity of a satellite moving around the earth,vo=grThe escape velocity is given by ve=2gr∴ Increase in velocity =2gr-gr=(2-1)gr=0.414grSo, percentage increase in velocity=0.414grgr×100=41.4%