Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

When a surface 1 cm thick is illuminated with light of wavelength λ the  stopping potential is V0 but when the same surface is illuminated by light of wavelength 3λ the stopping potential is V0 /6. the threshold wavelength for metallic surface is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

b

c

d

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Here eV0=hc1λ−1λ0and eV06=hc13λ−1λ0 Dividing eq. (1) by eq. (2), we get  6=1λ−1λ013λ−1λ0 or 63λ−6λ0=1λ−1λ0 or 63λ−1λ=6λ0−1λ0 or 1λ=5λ0  or  λ=λ05 or λ0=5λ
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring