When three identical bulbs of 60 W, 200 V rating are connected in series to a 200 V supply, the power drawn by them will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
60 W
b
180 W
c
10 W
d
20 W
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let R1, R2 and R3 be the resistances of three bulbs, respectively.In series order,R = R1 + R2 + R3But R = V2/P and supply voltage is the same as the rated voltage∴ V2P = V2P1 + V2P2 + V2P3or 1P =160 +160 +160 or P=603 =20 W