When a transistor amplifier having current gain of 75 is given an input signal voltage Vi=2 sin157t+π2mV .If input resistance is Ri=500Ω and resistance in the collector circuit is 2000Ω, The output signal voltage is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
V0=0.6 sin(157t+π)V
b
V0=0.6 sin(157t+3π2)V
c
V0=0.8 cos157t V
d
V0=1.2 sin157t+3π2V
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Since the current gain is β = 75 , Voltage gain Av=2000500 x 75=300∴The transistor must be a common emitter amplifier. Peak value of output voltage = 300 x 2 x 10-3v=0.6VIn common emitter configuration, The phase difference between output and input signal voltage is 180o∴V0=600 sin(157t+π2+π) mV
When a transistor amplifier having current gain of 75 is given an input signal voltage Vi=2 sin157t+π2mV .If input resistance is Ri=500Ω and resistance in the collector circuit is 2000Ω, The output signal voltage is