When two bodies move uniformly towards each other, the distance between them diminishes by 16 m every 10 s. If bodies move with velocities of the same magnitude andin the same direction as before the distance between then will decrease 3 m every 5 s. The velocity of each body is.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.5 m/s, 0.8 m/s
b
1.1 m/s, 0.5 m/s
c
2.4 m/s, 1.5 m/s
d
3.0 m/s, 1.5 m/s
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let velocity of bodies be v1 and v2 in first caseu1=v1=v2 .......(i)in second caseu2=v1−v2 .........(ii)∴ v1=u1+u22 and v2=u1−u22 Here u1=1610m/s and u2=35 After solving we have v1=1.1m/s and v2=0.5m/s