When 100V dc is applied across a solenoid, a current of 1.0A flows in it. When 100V ac is applied across the same coil. The current drops to0.5A. if the frequency of the ac source is 50Hz the impedance and inductance of the solenoid are
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
200Ω and 0.55H
b
100Ω and 0.86H
c
200Ω and 1.0H
d
100Ω and 0.93H
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
In case of d.c, ω=0 and hence Z=R ∴Z=R=EI=1001=100Ω For AC:Z=[R2+(2πnL)2]1/2 Or 200=[(100)2+(100πL)2]1/2(∵Z=1000.5=200Ω) Solving, we get L=0.55H.