When 100 volt DC is applied across a coil, a current of 1 A flows through it. When 100 volt AC at 50 cycles/second is applied to the same coil, only 0.5 ampere current flows. The inductance of the coil is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2πH
b
3πH
c
4πH
d
5πH
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
When DC is supplied, R=Vi=1001=100 ΩWhen AC is supplied, Z=Vi=1000.5=200 Ω Now R2+XL2=Z2 ⇒XL=2002 -1002 Ω=1003Ω Therefore L=1003100π H=3π Ω