When water is boiled under a pressure of 2 atm, the heat of vaporization is 2.20×106Jkg−1 and the boiling point is 120°C. At this pressure, 1 kg of water has a volume of 10-3 m3 and 1 kg of steam has a volume of 0.824 m3. What is the work done when 1 kg of steam is formed at this temperature?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 166.74.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Work done =p(ΔV) (at constant pressure) ∴ W =2atm×(0.824−0.001)m3⇒ W =2×1.013×105Nm−2×0.823m3 =166.74kJ