When a 25 watt point source of power, emitting mono chromatic light of wavelength 4000Ao is kept at a distance of 50 cm from a photo sensitive surface of work function 2 eV. Then stopping potential needed to stop the most energetic emitted photo electrons is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.1 volt
b
1.6 volt
c
2.4 volt
d
3.1 volt
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Energy of individual photon, hγ=hcλ=124204000eV=3.105 eV∴ Maximum kinetic energy of photoelectrons =hγ=ϕ=3.105−2eV=1.105 eV∴ Stopping potential = 1.1 volt