When a wave travels in a medium the displacements of particles are given by y=0.01sin2π(2t−0.01x) where x, y are in meter and t in seconds. Find wavelength, wave velocity.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
100 m, 200 m/sec
b
300 m, 400 m/sec
c
200 m, 500 m/sec
d
zero, 300 m/sec
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The given equation is y=0.01sin4πt−0.01×2πx Comparing this equation with y=Asinwt−kx we get , Amplitude A=0.01m Frequency w=4π rad/s ⇒2πn=4π ⇒n=2Hz Wavelength k=0.01×2π⇒2π/λ=2π/100λ=100 m Wave Speed∴v=nλ=2×100=200 m/s