When the wavelength of radiation falling on a metal is changed from 500 nm to 200 nm, the maximum kinetic energy of the photoelectrons becomes three times larger. The work function of the metal is close to :
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.61 eV
b
0.81 eV
c
0.52 eV
d
1.02 eV
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
KE=hv-ϕInitial incident energy=hv1=124205000=2.484eV Final incident energy =hv2=124202000=6.21eV Initial Kinetic energy=K=2.484-ϕ Final Kinetic energy=3 K=6.21-ϕDividing we get, ⇒13=2.484-ϕ6.21-ϕ⇒ϕ=0.621eV