A whistle of frequency 500 Hz tied to the end of a string of length 1.2 m revolves at 400 rev/min. A listener standing some distance away in the plane of rotation of whistle hears frequencies in the range (speed of sound = 340 m/s)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
436 to 586
b
426 to 574
c
426 to 584
d
436 to 674
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The linear velocity of Whistle vS=rω=1.2×2π40060=50 m/sWhen Whistle approaches the listener, heard frequency will be maximum and when listener recedes away, heard frequency will be minimumSo, nmax=n vv−vs=500 340290=586Hznmin= n vv+vs=500 340390=436Hz