A whistle giving out 450 Hz approaches a stationary observer at a speed of 33 m/s. The frequency heard by the observer in Hz is (speed of sound is 330 m/s)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
409
b
429
c
517
d
500
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The apparent frequency heard by the observer is given by n'=vv−vSn=330330−33×450=330297×450=500 Hz