A whistle revolves in a circle with angular speed ω=20 rad /sec c using a string of length 50 cm. If the frequency of sound from the whistle is 385 Hz, then what is the minimum frequency heard by an observer which is far away from the center ⋅vsound =340m/s.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
385 Hz
b
374 Hz
c
394 Hz
d
333Hz
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Linear velocity V=rω =50×10−3×20=10m/s When the source is moving away from the observer n′=nVsound V+Vsound =385×34010+340 =385×3435=374Hz
A whistle revolves in a circle with angular speed ω=20 rad /sec c using a string of length 50 cm. If the frequency of sound from the whistle is 385 Hz, then what is the minimum frequency heard by an observer which is far away from the center ⋅vsound =340m/s.