Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A whistle revolves in a circle with an angular speed of 20 rad/sec using a string of length 50 cm. If the frequency of sound from the whistle is 385 Hz, then what is the minimum frequency heard by an observer, which is far away from the centre in the same plane ? (v = 340 m/s)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

333 Hz

b

374 Hz

c

385 Hz

d

394 Hz

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Minimum frequency will be heard, when whistle moves away from the listener.nmin=n vv+vs    where  v=rω=0.5×10=1 m/s⇒nmin=385 340340+10=374 Hz
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring