A wide vessel with a small hole in the bottom is filled with water and kerosene. Neglecting viscosity, the velocity of water flow v if the thickness of water layer is h1 and that of kerosene layer is h2 is: (density of water is ρ1 g/cc and that of kerosene is ρ2 g/cc )
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
v=2g(h1+h2)
b
v=2g(h1+h2ρ2ρ1)
c
v=2g(h1ρ1+h2ρ2)
d
v=2g(h1ρ1ρ2+h2)
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Net pressure=h1ρ1g+h2ρ2g . According to Bernoulli’s theorem, this pressure energy will be converted into KE while flowing through the holeA .∴ h1ρ1g+h2ρ2g=12ρ1v2 ∴ v=2(h1+h2ρ2ρ1)g