A wind with speed 40 m/s blows parallel to the roof of a house. The area of the roof is 250 m2 • Assuming that the pressure inside the house is atmospheric pressure, the force exerted by the wind on the roof and the direction of the force will be : [ ρair = 12 kg/m3 ]
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
4.8 x105 N, upwards
b
24 x 105 N, upwards
c
24 x 105 N, downwards
d
4.8 x 105 N, downwards
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
By Bernaulli's equationP+12ρv2=P0+0 P0-P=12ρv2 F=12ρv2A F=24×105 upwards