A wind with speed 40 m/s blows parallel to the roof of a house. The area of the roof is 250 m2. Assuming that the pressure inside the house is atmospheric pressure, the force exerted by the wind on the roof and the direction of the force will be (ρair= 1.2 kg/m3)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
4.8 × 10 5N, downwards
b
4.8 × 105 N, upwards
c
2.4 × 105 N, upwards
d
2.4 × 105 N, downwards
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Applying Bernoulli's theorem just above and just below the roof, P+12ρv2 = P0+0 (Po-P) = 12ρv2 = ∆PHence lift of the roofF = ∆P.A = 12ρAv2 = 12×1.2×(40)2×250 = 2.4 × 105N
A wind with speed 40 m/s blows parallel to the roof of a house. The area of the roof is 250 m2. Assuming that the pressure inside the house is atmospheric pressure, the force exerted by the wind on the roof and the direction of the force will be (ρair= 1.2 kg/m3)