A wire carrying a current of 4A and its cross-sectional area10−8 m2 . If the free electron density in wire is1028 m−3 , the drift velocity is (in m/s)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2.5
b
0.25
c
250
d
125
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
current i=4 A cross-sectional area A=10−8 m2 number of electrons n=1028 m−3 charge e=1.6×10−19 drift velocity Vd=? Vd=ineA =41028×1.6×10−19×10−8 ∴ Vd=0.25 m/s