Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A wire of density 7×103 kg/m3, length 1m and diameter 1 mm is stretched by weight of 11 kg . Calculate the frequency of the fundamental note

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

35 Hz

b

140 Hz

c

280 Hz

d

70 Hz

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Density d=7×103kg/m3 Length l=1 mDiameter d=1 mmRadius r=0.5×10−3 m⇒5×10−4 mWeight m=11 kgFrequency n=?n=12l.Tμ     =12lmgπr2.d=12×111×9.8227×52×10−8×7×103=70 Hz
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring